Luulekevad 2018

Luulekevad 2018. lõpuüritusel Kirna mõisas 10.juunil selgusid parimad. Siin  nende luuletused:

 

Linda Peetsalu

 

 

VARI

 

ma olen su vari

 

su mõtteis

su kannul käin

salaja

 

ma olen su vari

 

su pea kohal

su südames

 ekslen ma

 

ma olen su vari

 

su minevikus

su tulevikus

 

ma olen su viimane

vari(ant)


 

* * *

 

loodus on puhas

kui heroiin

ja kliimasoojenemist tekitab hoopis

stress hingevalu ja

enesepiin

ja ei saa maalida maailma

ainult enda silmade läbi

siin maailmas on muudki

kui ainult iseenese häbi

ja igat inimest tuleb vaadata kui

kunstiteost

ja kõiki maailma lapsi ei saa sa sööta

enda peost

 

Eric Oja

 

* * *

 

Sa oled pakk suitsu hoiatussildita

Sa oled alkoholilett müügipiiranguta

Sa oled pastapakk valmistamisõpetuseta

Sa oled koer suukorvita

Sa oled loterii võidunumbrita

Sa oled buss graafikuta

Sa oled katkine kondoom

Sa oled korrastamata sõnaraamat

Sa oled järgijateta jumalanna

Sa oled juusteta parukas

Kus sa oled?

 

 

Tarmo Talvis

 

TALVEMÕTISKLUS

 

Pool kolm on üsna hämar, neljaks täitsa pime.  

On märg ja mõistan, mida tunneb mudas elav kaan.

Jääb lumme jälg ja liival’ kirjutatud kiri pole ime,

kuid mida vihm on maalind vette, aru ma ei saa.

 

ei taju iidset loodustarkust lõpuni, ei hooma…

Ka siis, kui hapendada meri, liivad välja kaevata

saab mudast muld, mis varjab väikest looma,

vihm külmub lumeks, sulab vihmaks, kerkib vikerkaar.Luulevõistluse paremiku vihik on juba müügil nii Rahvaraamatu kui Apollo kauplustes.

 

 

 LUULEANTOLOOGIAST

 

Üha küsitakse, kas võib saata veel kaastööd meie koostatavale luuleantoloogiale. Jaa, kaastööd on oodatud ja ikka kehtib kõik, mida võite lugeda üleskutses allpool. Kui oleme koostamise lõpetanud, anname sellest kindlasti kohe ka siinsamas teada, kuid praegu pole seda küll veel niipea ette näha. Praeguses staadiumis võtame vastu kõik, mida keegi saadab, ilma  veel kellelegi midagi lubamata. Kiirustada me ei kavatse, kogu aktsiooni peamiseks eesmärgiks on püüd säilitada selle kogumiku näol tulevastele põlvedele nende head luuletused, kes pole küll kuulsad luuletajad, kuid on kirjutanud siiski midagi nii head, mille kaotsiminekust oleks kahju. Siit ka palve kaastöölistele: ärge saatke valimatult, vaid ikka  oma kõige õnnestunumaid luuletusi!  Endiselt kehtib ka ettetellimise võimalus. Siiani on seda kasutatud väga vähe ja see on hea kahest aspektist: selleks ajaks, kui meie raamat trükist ilmub, on inflatsioon kindlasti juba sedavõrd oma tööd teinud, et tegelik hind saab olema tunduvalt suurem kui 25€ ja teine põhjus, miks me ettetellimist eriti ei propageeri, tuleb sellest, et me ei taha kellelegi pettumust valmistada: anname endile täiesti aru sellest, et tellija ei telli mitte niivõrd huvist saada kogumikku heast luulest kui just soovist omada raamatut, kus on sees tema luuletused, kuid me ei saa ju tellijaile tagada, et nende luuletused tõepoolest kogumikku pääsevad.

 


  

ÜLESKUTSE SUURES EESTI HARRASTUSLUULE ANTOLOOGIAS OSALEMISEKS


Luuleklubide Liit alustab suure eesti harrastusluule antoloogia koostamist ja trükis välja andmist, et säilitada ka tulevastele põlvedele parim osa nende autorite luuleoomingust, kes pole küll kutselised luuletajad, kuid kellel on luuletusi, mille unustusehõlma vajumisest oleks kahju. Küsimus, kes on kutseline luuletaja, on muidugi üksjagu segane; luuletajaid kellele luuletamine oleks kutsetöö, millest nad elatuvad, peaagu ju enam polegi meil järele jäänud, ehkki nõukaajal oli neid päris palju. Või võtta kriteeriumiks kuulumine Kirjanike Liitu, mis nagu annaks fiktiivse tunde kutselisusest?... Igatahes ootame antoloogiasse kandideerima kõiki, kes seda soovivad ja keda ei vaeva sellega seoses mingid kahtlused. Eriti pöördume nende kümnete ja kümnete luuletajate poole, kes on viimastel aastakümnetel ise oma kulu ja kirjadega luulekogusid trükki andnud. Aga oma raamatu olemasolu pole tingimuseks, antoloogiasse kandideerida võivad kõik, kel selleks soovi. Siin võiks olla kriteeriumiks see, et kui keegi luuletaja pole päris kindel, kas ta võetakse kunagi ka nii-öelda akadeemilisse eesti luule antoloogiasse, milliseid ju ka koostatakse, siis tasuks kindlasti üritada meie juures. Antoloogiat näeme sellisena, et igalt autorilt on tema osa esilehel suurelt foto ja autogramm, lühike elulookirjeldus ja siis kümmekond luuletust. Luulevihikuid ilmub palju ja nad ei suuda eriti tähelepanu äratada, kaovad nagu kiiresti kusagile ära, sellisel monumentaalsel teosel on ilmselt paremad väljavaated püsima jääda. Alustada võiksite sellest, et teatate oma soovist antoloogiasse kandideerida
koostajale-toimetajale Ingvar Luhaäärele aadressil ingvarl@hot.ee või helistate 56479840.

 

Kuna oleme nüüd seotud selle suure tööga, siis sügisese luulevõistluse jätame ära, küll aga toimub kevadine, Luulekevad 2015 tähtajaga 15.mail 2015.


Ühtlasi avame ettetellimise antoloogiale: praegu on võimalik raamatut tellida soodushinnaga 25€. Esimesel hetkel võib tekkida mõte: mis soodushind see siis on!.. Kuid pidage silmas, et raamat on mahukas, ca 500 lk, kaunis kujunduses, paljude fotodega ja hilisem poehind kujuneb kindlasti hoopis suuremaks, küllap soovite aga raamatut mitte ainult endale, vaid ka kinkimiseks sugulastele ja sõpradele. Tellimused palume tasuda arvele Ingvar Luhaäär EE841010010080297017 ja selgituse lahtrisse kirjutada: luuleantoloogia ning lisada oma e-aadress, et võiksime Teile teatada raamatu valmimisest kohe kui asi on niikaugele jõudnud. Kuna sellise mahuka teose trükkimine on seotud suurte kulutusetga, on ettetellimised väga vajalikud ja palume progageerida selle raamatu tellimist ka kõigi Teile tuttavate luulehuviliste hulgas. Loodetavasti mõistate, et tegemist on väga mahuka tööga, mida võib suurustamata võrrelda omaaegse „Kalevipoja“ koostamisega (nagu üks koolilaps on kirjutanud: „Fhaelman nägi Kalevipojaga palju vaeva ja suri liiga vara.“) Tõepoolest, kokku otsida üle Eesti paremik neist luuletustest, mis pole jõudnud „Loomingusse“ ja professionaalsete kirjastuste poolt välja antud luulekogudesse, on mitte ainult mahult, vaid ka sisulise mõttes töö, mida võiks oma tähenduselt võrrelda „Kalevipoja“ koostamisega.

Ingvar Luhaäär, Eesti Luuleklubide Liidu esimees

 

 

               

 Eesti Luuleliit (Luuleklubide Liit) koondab kõiki luulehuvilisi, kes soovivad end luulekunstis arendada ja on huvitatud ka suhtlemisest teiste samahuvilistega.

Liikmete hulgas on väga erinevaid inimesi alates põhikooli viimaste klasside õpilastest kuni pensionärideni. Sügisel-talvel-kevadel käib põhiline töö luuleklubides, mis töötavad kõigis suuremais maakonnakeskustes, pooled meie liidu liikmed, ilmselt need, kes elavad kaugel keskustest või siis ei tunne suuremat suhtlemisvajadust, osalevad meie liidu töös mitte klubide kaudu, vaid individuaalselt, põhiliselt E-posti vahendusel, kirjutades meile aegajalt ja saates oma uusi luuletusi, on nn korrespondentliikmed...

 

Luuleliit korraldab aastas ühe suure luulevõistluse:

Luulekevad (tähtajaga 15. mai)

 

Alati on meilt võimalik saada kirjanduslikku konsultatsiooni, samuti aitame soovijatel trükis välja anda oma luulevihikut.

Tänapäeval võib ju igaüks ka ise trükikotta minna ja kaupa teha: trükkige mul see raamat ära, kuid see nõuab üksjagu sekeldamist ja kui trükikojas nähakse, et  klient asja ei tunne, kalduvad nad ka soolasema hinna määrama. Oleme valmis oma liidu liikmete eest selle töö ära tegema. Oleme aidanud oma raamatut välja anda nii  noortel, kel juba nii palju luuletusi kirjutatud, et tekib mõte esimene oma luulevihik välja anda, kui ka pensionäridel, kel tahtmist jätta eluläbi luuletatatud värssidest ka midagi trükitut maha või trükis avaldada oma mälestused.

 Kontakti saab meiega e-aadressil ingvarl@hot.ee või telefonil 56479840

Ootame alati kaastööd oma interneti-luuleajakirjale "Ilmre".